به سایت اتحادیه آهن فروشان استان قزوین خوش آمدید- ما در این سایت تلاش می نماییم تا شمار را از آخرین تغییرات صورت گرفته در زمینه قیمت انواع آهن آلات ساختمانی آگاه سازیم. لطفا با ارسال نظرات خود ما را در ارایه خدمات بهتر یاری نمایید.

ساعت

اوقات شرعی


صفحه اصلی
گزارش بازار فولاد 1397/02/01 مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
شنبه, 01 اردیبهشت 1397 ساعت 16:34

عدم همخوانی منافع حوزه های دوگانه نورد داخلی در شرایط فعلی :  پافشاری گروه A در ادامه افزایش قیمتها؛ تامل گروه B و عدم همراهی

۹۷/۰۲/۰۱

اصرار و پافشاری ادامه افزایش قیمت‌ها امروز در حالی در برخی از مبادی نورد گروه A با تعداد انگشت شمار و البته یکی دو مورد از گروه B ادامه داشت؛ که عمده نوردکاران گروه B که در واقع جمعیت حداکثری و سهم عمده تامین بازار تقاضای داخلی کشور را هم تشکیل میدهند؛ اینبار با آنها همسو و همراه نشده و در جهت مصلحت حوزه خود گام برداشتند.

 

علت چون و چرایی این موضوع در اصل به نحوه ارتباط این دو حوزه در خصوص تامین شمش در مواجه با تامین کنندگان شمش سطوح پایینی این دو حوزه مربوط میشود.

 

نکته ظریف این موضوع، عدم ارتباط و نیاز نوردکار گروه A به حوزه شمش القایی گروه B است. بطوریکه نوردکار گروه A ای که عمده شمش مورد نیاز خود را از طریق بورس کالا و از سوی تولیدکنندگان شمش قوس شبه دولتی تامین می نماید؛ نوسانات نرخ حوزه شمش القایی در بازار خارج از بورس برای آنها اهمیتی ندارد، درحالیکه نرخ شمش حوزه القایی گروه B که کاملا وابسته به نوسانات روزانه نرخ میلگرد آجدار بازار خارج از بورس است؛ برای نوردکار گروه B از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

با توجه به اینکه معمولا میانگین نرخ نوردکاران گروه A بالاتر از محصولات گروه B قرار میگیرد؛ در طول دوره های زمانی مختلف از گذشته تا به امروز، یکی از مهمترین دغدغه‌های زنجیره تامین گروه A، همواره پیدا کردن راهکاری به جهت همراه نمودن تولیدکنندگان گروه B با خود و سعی در نزدیک نمودن سطوح نرخ محصولات تولیدی آنها با خود بوده است، تا شاید بتوانند بدین وسیله سهم خود از تقاضای بازار داخلی را افزایش دهند.

 

در شرایطی که سطح پتانسیل تقاضای پشت سد انتظار از حجم مطلوبی برخوردار باشد؛ نوردکار هر دو حوزه A و B به تغيير مسیر کاهشی به افزایشی و جذب تقاضا و تخلیه این تقاضای صف بندی شده و پشت سد بی میل نبوده و ممکن است با یکدیگر در مقطعی از زمان، هماهنگ و همسو شوند؛ اما زمان هایی هم وجود دارد که تقاضای محسوس و درصفی در بازار برای خرید دیده نمیشود، به خصوص زمان هایی که صف تقاضای پشت سد تازه تخلیه شده باشد که عموما این تخلیه فشار در نقاط عطف تغییر جهت روند کاهشی به افزایشی حادث میشود.

 

با توجه به حرکت امروز و تلاش برخی از نوردکاران گروه A در فرار رو به جلو و ادامه افزایش قیمت در شرایطی است که صف پشت سد تقاضا تازه تخلیه شده و تقاضای محسوسی در بازار دیده نمیشود؛ همسو شدن نوردکار گروه B در این سناریو، به جز تحریک تولیدکنندگان شمش القایی گروه B که به افزایش نرخ میلگرد نگاه کرده و نرخ محصول خود را افزایش خواهند داد؛ ارمغان دیگری برای حوزه نورد در پی نخواهد داشت؛ لذا اینبار بنظر میرسد که اکثریت نوردکاران گروه B متوجه موضوع شده و با  نوردکار گروه A همراه نگردیدند.

به نقل از :

اصفهانی - گزارشگر فولاد

 

پیشخوان

نرخ ارز و سکه

اخبارفولادایراناخبار مهم

به نام دلار به کام فولادساز

97/01/20
التهابات بازار ارز کالایی آمیخته با اوج گرفتن بی اعتمادی و فضای رعب و وحشت ایجاد شده حاصل از سقوط ریال موجب هجوم مردم و تقاضاهای انباری گردید تا زمینه برای پرواز فولادی ها فراهم گردد.
 
کاهش حدودی 20 درصدی ارزش ریال آنهم تنها به فاصله کمتر از یک هفته در بازار غیر رسمی ارز موجب شد تا شاهد طوفانی شدن حوزه های مختلف بازارهای کالایی به ویژه فولاد باشیم؛ بطوریکه تقاضای هراسان و لجام گسیخته با هجوم به عرضه های امروز بورس کالا؛ تا حد ممکن و محدوده تعیین شده به رقابت با یکدیگر پرداخته و با حداکثر توان عرضه های امروز را بلعیدند. حاصل این استقبال بی سابقه، افزایش 10 درصدی انواع محصولات ورق در بورس کالا گردید؛ اما این تازه شروع ماجرا بود؛ بطوریکه اکثر مبادی مختلف بازار حوزه ورق و متاثر از آن قوطی و پروفیل، با نظاره این تحولات، بهت زده و مستاصل بدون قدرت تصمیم‌گیری مشخص؛ فروش محصولات خود را به فردا موکول نمودند.
 
به طور حتم در هر حوزه از زنجیره کالایی، لایه های مختلف با اتصال به یکدیگر و متاثر از نوسانات قیمتی لایه‌های مجاور خود به سرعت بالانس میشود بطوریکه نرخ محصولات تولیدی خود را متناسب با تغییر زنجیره بالاتر تنظیم مینماید.
اما هر زنجیره تامینی را ابتدایی است که این نقطه ابتدایی میتواند در واقع نقش مهمی را در کنترل این نوسانات قیمتی در کل زنجیره ایفا نماید؛ در واقع این نقطه ابتدایی است که قادر است موج به وجود امده را ایجاد کرده یا کنترل نماید.
 
- در زنجیره تامین فولاد هم ما بطور کلی با دو مبدا مواجه هستیم :
 
1) زنجیره تامین گروه A : مبدا این زنجیره را عمدتا فولادسازان شبه دولتی تشکیل می دهد که از طریق بورس کالا می تواند زنجیره‌های پایینی متصل به خود را تحت تأثیر قرار داده و یا کنترل نماید.
 
2) زنجیره تامین گروه B یا زنجیره تامین فولادسازان بخش خصوصی واقعی : تولیدکنندگان شمش القایی همانطوریکه بارها توضیح داده شد؛ در واقع لوکوموتیو این زنجیره و نقطه ابتدایی پیدایش این زنجیره را تشکیل می دهند بطوریکه لایه های پایینی مثل میلگرد و یا محصولات نوردی در اکثر مواقع با تاثیر پذیری از این حوزه اقدام به تنظیم نرخ محصولات تولیدی خود می نمایند.
 
- عمده مواد اولیه این نقاط ابتدایی در هر دو زنجیره شامل "قراضه آهن" و یا "آهن اسفنجی" می باشد بطوریکه بقیه ملزومات تولید در برابر آن علیرغم فضاسازی ها برای توجیه نوسانات دلاری، ناچیز و با حداقل تاثیر در قیمت تمام شده محصول نهایی است.
 
- نکته قابل توجه و حائز اهمیت؛ نقش بسیار کم رنگ و ضعیت سازمان های نظارتی بر کنترل و نظارت بر این دو نقطه ابتدایی و درک اهمیت و تاثیرگذاری این دو نقطه استراتژیک در تنظیم نرخ کل زنجیره تامین فولاد کشور است؛
 
متوسط نوسانات شاخص نرخ قراضه آهن و آهن اسفنجی، به عنوان ارکان اصلی تشکیل دهنده زنجیره فولاد کشور بر همگان واضح و مبرهن است بطوریکه برای هر شخص سومی به راحتی قابل رصد و محاسبه میباشد.
 
متأسفانه فولادسازان ما با بهره‌گیری از کم اطلاعی بخش وسیعی از آحاد مردم از این مکانیزم تولید داخلی و با ملاک قرار دادن نوسانات نرخ ارز و به بهانه کاهش مقطعی ارزش پول ملی کشور تلاش می کنند تا به حداکثر  سودآوری خود در خلال این نوسانات دست پیدا کنند.
 
- اگر سازمان های نظارتی کشور، همچنان بی تفاوت و بدون در نظر گرفتن این مهم؛ دست روی دست بگذراند؛ بدون شک نظاره گر سقوط گستره وسیعی از حوزه صنعت کشور؛ به خصوص لایه های پایینی حوزه تولید و افزایش نارضایتی های مردم و بروز یک فاجعه ملی زودهنگام خواهند بود؛ 
 
در کشوری که به گونه ای در مواجه با ابرقدرتهای زورگوی دنیا در جنگ سرد و غیرمستقیم اقتصادی قرار دارد؛ شعار فعالیت آزاد مبتنی بر پایه پول ملی دشمن درجه یک ما؛ آنهم در جاییکه بنا بر ماهیت تولید فولاد در کشور ما؛ کمترین ارتباط با این ارز بیگانه دیده میشود؛ بسیار متاثرکننده و درد آور است؛
 
 در جاییکه سرچشمه اصلی زنجیره تامین فولاد کشور دارای کمترین ارتباط با نهاده های وارداتی مورد نیاز با تولید فولاد در این زنجیره کالایی قرار دارد؛ هرگونه شعار افزایش قیمت به بهانه نوسانات ارزی تاسف آور است.
 
تنها دفاعیه فولادساز در مواجه با این ادعا؛ اتکا به نهاده های مورد نیاز تولید مثل الکترود و یا برخی فروآلیاژها و مواد نسوز وارداتی است که در مقایسه با مواد اصلی مورد نیاز تولید بسیار ناچیز و یا کم اهمیت است، هر چند که تا کنون تلاشهای رسانه ای زیادی برای موجه جلوه دادن این موضوع صورت گرفته؛ اما واقعیت قابل کتمان نیست و واقعیت هم چیزی جز تامین قسمت اعظم مواد اولیه این زنجیره از خاک این مملکت نیست.
 
آیا وقت آن نرسیده است که مسئولان نظارتی ما از خواب غفلت بیدار شده و تا دیر نشده سایه سیاه دلار را حداقل از حوزه های غیر مرتبط با آن برهانند !؟
 
 
 

راه اندازی شده توسط isteel. Mohammad Esfahani Valid XHTML and CSS.