به سایت اتحادیه آهن فروشان استان قزوین خوش آمدید- ما در این سایت تلاش می نماییم تا شمار را از آخرین تغییرات صورت گرفته در زمینه قیمت انواع آهن آلات ساختمانی آگاه سازیم. لطفا با ارسال نظرات خود ما را در ارایه خدمات بهتر یاری نمایید.

ساعت

اوقات شرعی


صفحه اصلی
گزارش بازار فولاد 1397/02/01 مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
شنبه, 01 اردیبهشت 1397 ساعت 16:34

عدم همخوانی منافع حوزه های دوگانه نورد داخلی در شرایط فعلی :  پافشاری گروه A در ادامه افزایش قیمتها؛ تامل گروه B و عدم همراهی

۹۷/۰۲/۰۱

اصرار و پافشاری ادامه افزایش قیمت‌ها امروز در حالی در برخی از مبادی نورد گروه A با تعداد انگشت شمار و البته یکی دو مورد از گروه B ادامه داشت؛ که عمده نوردکاران گروه B که در واقع جمعیت حداکثری و سهم عمده تامین بازار تقاضای داخلی کشور را هم تشکیل میدهند؛ اینبار با آنها همسو و همراه نشده و در جهت مصلحت حوزه خود گام برداشتند.

 

علت چون و چرایی این موضوع در اصل به نحوه ارتباط این دو حوزه در خصوص تامین شمش در مواجه با تامین کنندگان شمش سطوح پایینی این دو حوزه مربوط میشود.

 

نکته ظریف این موضوع، عدم ارتباط و نیاز نوردکار گروه A به حوزه شمش القایی گروه B است. بطوریکه نوردکار گروه A ای که عمده شمش مورد نیاز خود را از طریق بورس کالا و از سوی تولیدکنندگان شمش قوس شبه دولتی تامین می نماید؛ نوسانات نرخ حوزه شمش القایی در بازار خارج از بورس برای آنها اهمیتی ندارد، درحالیکه نرخ شمش حوزه القایی گروه B که کاملا وابسته به نوسانات روزانه نرخ میلگرد آجدار بازار خارج از بورس است؛ برای نوردکار گروه B از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

با توجه به اینکه معمولا میانگین نرخ نوردکاران گروه A بالاتر از محصولات گروه B قرار میگیرد؛ در طول دوره های زمانی مختلف از گذشته تا به امروز، یکی از مهمترین دغدغه‌های زنجیره تامین گروه A، همواره پیدا کردن راهکاری به جهت همراه نمودن تولیدکنندگان گروه B با خود و سعی در نزدیک نمودن سطوح نرخ محصولات تولیدی آنها با خود بوده است، تا شاید بتوانند بدین وسیله سهم خود از تقاضای بازار داخلی را افزایش دهند.

 

در شرایطی که سطح پتانسیل تقاضای پشت سد انتظار از حجم مطلوبی برخوردار باشد؛ نوردکار هر دو حوزه A و B به تغيير مسیر کاهشی به افزایشی و جذب تقاضا و تخلیه این تقاضای صف بندی شده و پشت سد بی میل نبوده و ممکن است با یکدیگر در مقطعی از زمان، هماهنگ و همسو شوند؛ اما زمان هایی هم وجود دارد که تقاضای محسوس و درصفی در بازار برای خرید دیده نمیشود، به خصوص زمان هایی که صف تقاضای پشت سد تازه تخلیه شده باشد که عموما این تخلیه فشار در نقاط عطف تغییر جهت روند کاهشی به افزایشی حادث میشود.

 

با توجه به حرکت امروز و تلاش برخی از نوردکاران گروه A در فرار رو به جلو و ادامه افزایش قیمت در شرایطی است که صف پشت سد تقاضا تازه تخلیه شده و تقاضای محسوسی در بازار دیده نمیشود؛ همسو شدن نوردکار گروه B در این سناریو، به جز تحریک تولیدکنندگان شمش القایی گروه B که به افزایش نرخ میلگرد نگاه کرده و نرخ محصول خود را افزایش خواهند داد؛ ارمغان دیگری برای حوزه نورد در پی نخواهد داشت؛ لذا اینبار بنظر میرسد که اکثریت نوردکاران گروه B متوجه موضوع شده و با  نوردکار گروه A همراه نگردیدند.

به نقل از :

اصفهانی - گزارشگر فولاد

 

پیشخوان

نرخ ارز و سکهاخبار مهم

بیلت در بازار ایران - هفته 36 سال 2016

95/06/20

ایفنا:بیلت در هفته گذشته بازار بسیار آرام و راکدی را گذراند. شمش فولاد خوزستان سایز 150 میلیمتر تا 1285 تومان هم پیشنهاد شد و شمش های 125 میلیمتر محصول کارخانجات خصوصی بین 1290 تا 1320 تومان عرضه میشد.روز سه شنبه فولاد خوزستان 33 هزار و 400 تن بیلت را در قیمت 1250 تومان فروخت. عرضه شمش آرام آرام محدود می شود.در کشور چین بخاطر آلودگی محیط زیست و طرح های جدید تقاضا برای میله گرد در حال افزایش است.آوازه بیلت های ایرانی به گوش خاور دوریها رسیده به همین دلیل آنها به سمت کارخانجات ایرانی متمایل شده اند.بعضی از کارخانه ها مثل فولاد خوزستان که سابقه صادرات دارند از این فرصت به بهترین شکل بهره برداری خواهند کرد اما بعضی از کارخانجات دیگر که ادعای تولید شمش و صادرات دارند اما سازماندهی لازم را برای این کار ندارند شاید باعث سرافکندگی شمش ایرانی در بازارهای خارجی شوند. کارخانجات ایرانی برخلاف تمام دنیا کالای خود را بصورت فوب و نقدی پیشنهاد میدهند ضمن آنکه انتظار دارند خریدار نظر قیمتی خودش را بگوید.در واقع به نوعی بصورت مناقصه عمل می کنند.این روش بعد از جنگ جهانی دوم کاربرد داشت ولی در دنیای امروز بیشتر فرصتی است برای کارخانه هایی که برنامه ریزی تولیدشان برای بیش از سه ماه نیست اما همه کارخانه ها در دنیا با اعتبار اسنادی کار می کنند که خیالشان از بابت پرداخت وجه کالا راحت باشد و از طرف دیگر کالا را بصورت سی اند اف می فروشند تا نسبت به بازار خود کنترل یا نظارت بیشتری داشته باشند. با توجه به تقاضای بیلت برای صادرات حجم عرضه بیلت به بازار داخلی کم خواهد شد در اولین قدم فروش های مدت دار قطع می شود و فروش نقدی به بازار داخلی جایگزین آن می گردد این فرصتی است برای تولیدکنندگان کوچک بیلت تا ظرفیت خالی خود را پر کنند اگر قراضه کافی در مملکت باشد.  از طرف دیگر احتمال بالا رفتن قیمت بیلت هست که این باعث فشار روی قیمت تمام شده میله گرد می گردد .

منبع : ایفنا  (پایگاه خبری تحلیلی فولاد)

 


راه اندازی شده توسط isteel. Mohammad Esfahani Valid XHTML and CSS.