به سایت اتحادیه آهن فروشان استان قزوین خوش آمدید- ما در این سایت تلاش می نماییم تا شمار را از آخرین تغییرات صورت گرفته در زمینه قیمت انواع آهن آلات ساختمانی آگاه سازیم. لطفا با ارسال نظرات خود ما را در ارایه خدمات بهتر یاری نمایید.

ساعت

اوقات شرعی


صفحه اصلی
دلار مصوب 4200 تومانی دولت/ دغدغه تازه خصولتی ها مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
شنبه, 01 اردیبهشت 1397 ساعت 16:38

دلار مصوب 4200 تومانی دولت/ دغدغه تازه خصولتی ها

۹۷/۰۲/۰۱

یکی از موضوعات مهم و مطرح این روزهای مرتبط با بازارهای کالایی و به خصوص فولاد؛ تلاش دولت برای حفظ آرامش بازار ارز و به خصوص نرخ دلار است؛ این موضوع اما مورد استقبال برخی از صادرکنندگان مطرح خصولتی از جمله فولادسازان بزرگ کشور که در بازارهای صادراتی ایران فعال هستند؛ واقع نگردیده بطوریکه بنظر میرسد رغبت چندانی به اجرایی شدن این مصوبه از خود نشان نداده باشند؛ از جمله مهمترین دلایل پیدایش این نارضایتی می تواند به عوامل زیر مربوط باشد :

 

1) در جاییکه کالای تولیدی آنها با مواد اولیه قیمت مناسب و بر پایه نرخ ریال داخلی تولید و با ارز بین المللی به فروش میرسد؛ بدیهی است هرچقدر نرخ دلار در بازار داخلی از نوسان و آشفتگی بیشتری برخوردار بوده و هر چقدر ارزش ریال پایین تر باشد؛ این گروه با بازگردانندن دلار در چرخه بازار آزاد ارز داخلی از منفعت بیشتری برخوردار خواهند شد؛

 

2) یکی دیگر از نشانه های این نارضایتی؛ عدم تمایل به فروش محصولات خود در بازارهای صادراتی و در برهه کنونی بنا بر گزارش برخی از گزارشات بین المللی بوده است؛ چراکه بنا بر مصوبه اخیر دلار 4200 تومانی تک نرخی شده و ممنوعیت معاملات دلار در بازار آزاد و خارج از چرخه بانکی؛ ملزم به تزریق دلار حاصل از فروش محصولات خود با این نرخ مصوب در چرخه ارز رسمی داخلی خواهند بود؛ از اینرو بنظر میرسد ترجیح آنها پیشه صبر و خرید زمان باشد تا شاید از طریق لابی بتوانند در خصوص مصوبات دولت در رابطه با مقاومت دلار 4200 تومانی تک نرخی، تغییراتی صورت  دهند. و یا راه قانونی دیگری را برای تزریق این دلار حاصل از فروش محصولات خود، با نرخ بالاتر از نرخ مصوب در چرخه پول داخلی و نزدیک به نرخ بازار آزاد پیدا کنند.

 

اجتناب از ورود به بازارهای صادراتی توسط برخی از صادرکنندگان عمده خصولتی در شرایط فعلی بنا بر اذعان برخی رسانه های بین المللی؛ در صورت ادامه موفقیت دولت در کنترل نرخ ارز داخلی و فائق آمدن از فشار و مقاومت این گروه؛ عدم جذابیت بازارهای جهانی برای آنها و فشار عرضه به بازار داخلی را به همراه خواهد داشت که در نتیجه با اهرم آربیتراژ بازار خارجی؛ انتظار ادامه تخلیه حباب قیمتهای کاذب کالایی که پیش از این به بهانه افزایش نرخ دلار؛ افزایش یافته بود و به واقعیت نزدیک تر شدن نرخها، به خصوص کالاهایی مثل فولاد که مواد اولیه عمده آن از بازار داخلی تامین میشود؛ دور از  واقعیت نخواهد بود.

 

البته در این میان و از جبهه ای دیگر، بنظر میرسد که برخی تلاشها توسط فولادسازان شبه دولتی برای فشار به دولت به بهانه شعار حمایت از کالای ایرانی، به منظور تغییر و افزایش مجدد تعرفه های وارداتی و کم رنگ تر نمودن اثر آربیتراژی نرخهای رقابتی بازارهای بین المللی، همچنان ادامه داشته باشد.

به نقل از کانال تلگرامی:

اصفهانی - گزارشگر فولاد

 

پیشخوان

نرخ ارز و سکه

اخبارفولادایراناخبار مهم

به نام دلار به کام فولادساز

97/01/20
التهابات بازار ارز کالایی آمیخته با اوج گرفتن بی اعتمادی و فضای رعب و وحشت ایجاد شده حاصل از سقوط ریال موجب هجوم مردم و تقاضاهای انباری گردید تا زمینه برای پرواز فولادی ها فراهم گردد.
 
کاهش حدودی 20 درصدی ارزش ریال آنهم تنها به فاصله کمتر از یک هفته در بازار غیر رسمی ارز موجب شد تا شاهد طوفانی شدن حوزه های مختلف بازارهای کالایی به ویژه فولاد باشیم؛ بطوریکه تقاضای هراسان و لجام گسیخته با هجوم به عرضه های امروز بورس کالا؛ تا حد ممکن و محدوده تعیین شده به رقابت با یکدیگر پرداخته و با حداکثر توان عرضه های امروز را بلعیدند. حاصل این استقبال بی سابقه، افزایش 10 درصدی انواع محصولات ورق در بورس کالا گردید؛ اما این تازه شروع ماجرا بود؛ بطوریکه اکثر مبادی مختلف بازار حوزه ورق و متاثر از آن قوطی و پروفیل، با نظاره این تحولات، بهت زده و مستاصل بدون قدرت تصمیم‌گیری مشخص؛ فروش محصولات خود را به فردا موکول نمودند.
 
به طور حتم در هر حوزه از زنجیره کالایی، لایه های مختلف با اتصال به یکدیگر و متاثر از نوسانات قیمتی لایه‌های مجاور خود به سرعت بالانس میشود بطوریکه نرخ محصولات تولیدی خود را متناسب با تغییر زنجیره بالاتر تنظیم مینماید.
اما هر زنجیره تامینی را ابتدایی است که این نقطه ابتدایی میتواند در واقع نقش مهمی را در کنترل این نوسانات قیمتی در کل زنجیره ایفا نماید؛ در واقع این نقطه ابتدایی است که قادر است موج به وجود امده را ایجاد کرده یا کنترل نماید.
 
- در زنجیره تامین فولاد هم ما بطور کلی با دو مبدا مواجه هستیم :
 
1) زنجیره تامین گروه A : مبدا این زنجیره را عمدتا فولادسازان شبه دولتی تشکیل می دهد که از طریق بورس کالا می تواند زنجیره‌های پایینی متصل به خود را تحت تأثیر قرار داده و یا کنترل نماید.
 
2) زنجیره تامین گروه B یا زنجیره تامین فولادسازان بخش خصوصی واقعی : تولیدکنندگان شمش القایی همانطوریکه بارها توضیح داده شد؛ در واقع لوکوموتیو این زنجیره و نقطه ابتدایی پیدایش این زنجیره را تشکیل می دهند بطوریکه لایه های پایینی مثل میلگرد و یا محصولات نوردی در اکثر مواقع با تاثیر پذیری از این حوزه اقدام به تنظیم نرخ محصولات تولیدی خود می نمایند.
 
- عمده مواد اولیه این نقاط ابتدایی در هر دو زنجیره شامل "قراضه آهن" و یا "آهن اسفنجی" می باشد بطوریکه بقیه ملزومات تولید در برابر آن علیرغم فضاسازی ها برای توجیه نوسانات دلاری، ناچیز و با حداقل تاثیر در قیمت تمام شده محصول نهایی است.
 
- نکته قابل توجه و حائز اهمیت؛ نقش بسیار کم رنگ و ضعیت سازمان های نظارتی بر کنترل و نظارت بر این دو نقطه ابتدایی و درک اهمیت و تاثیرگذاری این دو نقطه استراتژیک در تنظیم نرخ کل زنجیره تامین فولاد کشور است؛
 
متوسط نوسانات شاخص نرخ قراضه آهن و آهن اسفنجی، به عنوان ارکان اصلی تشکیل دهنده زنجیره فولاد کشور بر همگان واضح و مبرهن است بطوریکه برای هر شخص سومی به راحتی قابل رصد و محاسبه میباشد.
 
متأسفانه فولادسازان ما با بهره‌گیری از کم اطلاعی بخش وسیعی از آحاد مردم از این مکانیزم تولید داخلی و با ملاک قرار دادن نوسانات نرخ ارز و به بهانه کاهش مقطعی ارزش پول ملی کشور تلاش می کنند تا به حداکثر  سودآوری خود در خلال این نوسانات دست پیدا کنند.
 
- اگر سازمان های نظارتی کشور، همچنان بی تفاوت و بدون در نظر گرفتن این مهم؛ دست روی دست بگذراند؛ بدون شک نظاره گر سقوط گستره وسیعی از حوزه صنعت کشور؛ به خصوص لایه های پایینی حوزه تولید و افزایش نارضایتی های مردم و بروز یک فاجعه ملی زودهنگام خواهند بود؛ 
 
در کشوری که به گونه ای در مواجه با ابرقدرتهای زورگوی دنیا در جنگ سرد و غیرمستقیم اقتصادی قرار دارد؛ شعار فعالیت آزاد مبتنی بر پایه پول ملی دشمن درجه یک ما؛ آنهم در جاییکه بنا بر ماهیت تولید فولاد در کشور ما؛ کمترین ارتباط با این ارز بیگانه دیده میشود؛ بسیار متاثرکننده و درد آور است؛
 
 در جاییکه سرچشمه اصلی زنجیره تامین فولاد کشور دارای کمترین ارتباط با نهاده های وارداتی مورد نیاز با تولید فولاد در این زنجیره کالایی قرار دارد؛ هرگونه شعار افزایش قیمت به بهانه نوسانات ارزی تاسف آور است.
 
تنها دفاعیه فولادساز در مواجه با این ادعا؛ اتکا به نهاده های مورد نیاز تولید مثل الکترود و یا برخی فروآلیاژها و مواد نسوز وارداتی است که در مقایسه با مواد اصلی مورد نیاز تولید بسیار ناچیز و یا کم اهمیت است، هر چند که تا کنون تلاشهای رسانه ای زیادی برای موجه جلوه دادن این موضوع صورت گرفته؛ اما واقعیت قابل کتمان نیست و واقعیت هم چیزی جز تامین قسمت اعظم مواد اولیه این زنجیره از خاک این مملکت نیست.
 
آیا وقت آن نرسیده است که مسئولان نظارتی ما از خواب غفلت بیدار شده و تا دیر نشده سایه سیاه دلار را حداقل از حوزه های غیر مرتبط با آن برهانند !؟
 
 
 

راه اندازی شده توسط isteel. Mohammad Esfahani Valid XHTML and CSS.