به سایت اتحادیه آهن فروشان استان قزوین خوش آمدید- ما در این سایت تلاش می نماییم تا شمار را از آخرین تغییرات صورت گرفته در زمینه قیمت انواع آهن آلات ساختمانی آگاه سازیم. لطفا با ارسال نظرات خود ما را در ارایه خدمات بهتر یاری نمایید.

ساعت

اوقات شرعی


صفحه اصلی
خطا
  • خطا در زمان بارگزاری خبرخوان ها
دلار مصوب 4200 تومانی دولت/ دغدغه تازه خصولتی ها مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
شنبه, 01 اردیبهشت 1397 ساعت 16:38

دلار مصوب 4200 تومانی دولت/ دغدغه تازه خصولتی ها

۹۷/۰۲/۰۱

یکی از موضوعات مهم و مطرح این روزهای مرتبط با بازارهای کالایی و به خصوص فولاد؛ تلاش دولت برای حفظ آرامش بازار ارز و به خصوص نرخ دلار است؛ این موضوع اما مورد استقبال برخی از صادرکنندگان مطرح خصولتی از جمله فولادسازان بزرگ کشور که در بازارهای صادراتی ایران فعال هستند؛ واقع نگردیده بطوریکه بنظر میرسد رغبت چندانی به اجرایی شدن این مصوبه از خود نشان نداده باشند؛ از جمله مهمترین دلایل پیدایش این نارضایتی می تواند به عوامل زیر مربوط باشد :

 

1) در جاییکه کالای تولیدی آنها با مواد اولیه قیمت مناسب و بر پایه نرخ ریال داخلی تولید و با ارز بین المللی به فروش میرسد؛ بدیهی است هرچقدر نرخ دلار در بازار داخلی از نوسان و آشفتگی بیشتری برخوردار بوده و هر چقدر ارزش ریال پایین تر باشد؛ این گروه با بازگردانندن دلار در چرخه بازار آزاد ارز داخلی از منفعت بیشتری برخوردار خواهند شد؛

 

2) یکی دیگر از نشانه های این نارضایتی؛ عدم تمایل به فروش محصولات خود در بازارهای صادراتی و در برهه کنونی بنا بر گزارش برخی از گزارشات بین المللی بوده است؛ چراکه بنا بر مصوبه اخیر دلار 4200 تومانی تک نرخی شده و ممنوعیت معاملات دلار در بازار آزاد و خارج از چرخه بانکی؛ ملزم به تزریق دلار حاصل از فروش محصولات خود با این نرخ مصوب در چرخه ارز رسمی داخلی خواهند بود؛ از اینرو بنظر میرسد ترجیح آنها پیشه صبر و خرید زمان باشد تا شاید از طریق لابی بتوانند در خصوص مصوبات دولت در رابطه با مقاومت دلار 4200 تومانی تک نرخی، تغییراتی صورت  دهند. و یا راه قانونی دیگری را برای تزریق این دلار حاصل از فروش محصولات خود، با نرخ بالاتر از نرخ مصوب در چرخه پول داخلی و نزدیک به نرخ بازار آزاد پیدا کنند.

 

اجتناب از ورود به بازارهای صادراتی توسط برخی از صادرکنندگان عمده خصولتی در شرایط فعلی بنا بر اذعان برخی رسانه های بین المللی؛ در صورت ادامه موفقیت دولت در کنترل نرخ ارز داخلی و فائق آمدن از فشار و مقاومت این گروه؛ عدم جذابیت بازارهای جهانی برای آنها و فشار عرضه به بازار داخلی را به همراه خواهد داشت که در نتیجه با اهرم آربیتراژ بازار خارجی؛ انتظار ادامه تخلیه حباب قیمتهای کاذب کالایی که پیش از این به بهانه افزایش نرخ دلار؛ افزایش یافته بود و به واقعیت نزدیک تر شدن نرخها، به خصوص کالاهایی مثل فولاد که مواد اولیه عمده آن از بازار داخلی تامین میشود؛ دور از  واقعیت نخواهد بود.

 

البته در این میان و از جبهه ای دیگر، بنظر میرسد که برخی تلاشها توسط فولادسازان شبه دولتی برای فشار به دولت به بهانه شعار حمایت از کالای ایرانی، به منظور تغییر و افزایش مجدد تعرفه های وارداتی و کم رنگ تر نمودن اثر آربیتراژی نرخهای رقابتی بازارهای بین المللی، همچنان ادامه داشته باشد.

به نقل از کانال تلگرامی:

اصفهانی - گزارشگر فولاد

 

پیشخوان

نرخ ارز و سکه

اخبارفولادایراناخبار مهم

بیلت در بازار ایران - هفته 36 سال 2016

95/06/20

ایفنا:بیلت در هفته گذشته بازار بسیار آرام و راکدی را گذراند. شمش فولاد خوزستان سایز 150 میلیمتر تا 1285 تومان هم پیشنهاد شد و شمش های 125 میلیمتر محصول کارخانجات خصوصی بین 1290 تا 1320 تومان عرضه میشد.روز سه شنبه فولاد خوزستان 33 هزار و 400 تن بیلت را در قیمت 1250 تومان فروخت. عرضه شمش آرام آرام محدود می شود.در کشور چین بخاطر آلودگی محیط زیست و طرح های جدید تقاضا برای میله گرد در حال افزایش است.آوازه بیلت های ایرانی به گوش خاور دوریها رسیده به همین دلیل آنها به سمت کارخانجات ایرانی متمایل شده اند.بعضی از کارخانه ها مثل فولاد خوزستان که سابقه صادرات دارند از این فرصت به بهترین شکل بهره برداری خواهند کرد اما بعضی از کارخانجات دیگر که ادعای تولید شمش و صادرات دارند اما سازماندهی لازم را برای این کار ندارند شاید باعث سرافکندگی شمش ایرانی در بازارهای خارجی شوند. کارخانجات ایرانی برخلاف تمام دنیا کالای خود را بصورت فوب و نقدی پیشنهاد میدهند ضمن آنکه انتظار دارند خریدار نظر قیمتی خودش را بگوید.در واقع به نوعی بصورت مناقصه عمل می کنند.این روش بعد از جنگ جهانی دوم کاربرد داشت ولی در دنیای امروز بیشتر فرصتی است برای کارخانه هایی که برنامه ریزی تولیدشان برای بیش از سه ماه نیست اما همه کارخانه ها در دنیا با اعتبار اسنادی کار می کنند که خیالشان از بابت پرداخت وجه کالا راحت باشد و از طرف دیگر کالا را بصورت سی اند اف می فروشند تا نسبت به بازار خود کنترل یا نظارت بیشتری داشته باشند. با توجه به تقاضای بیلت برای صادرات حجم عرضه بیلت به بازار داخلی کم خواهد شد در اولین قدم فروش های مدت دار قطع می شود و فروش نقدی به بازار داخلی جایگزین آن می گردد این فرصتی است برای تولیدکنندگان کوچک بیلت تا ظرفیت خالی خود را پر کنند اگر قراضه کافی در مملکت باشد.  از طرف دیگر احتمال بالا رفتن قیمت بیلت هست که این باعث فشار روی قیمت تمام شده میله گرد می گردد .

منبع : ایفنا  (پایگاه خبری تحلیلی فولاد)

 


راه اندازی شده توسط isteel. Mohammad Esfahani Valid XHTML and CSS.